magistrant magistrant
217
BLOG

Nowy-stary ład międzynarodowy

magistrant magistrant Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 7

Po czterostronnych rozmowach w Mińsku media, politycy czy naukowcy porównywały te rozmowy do konferencji w Jałcie, jak również charakteryzowały to wydarzenie jako nowy podział stref wpływów, nowy układ sił. Jednak według mnie to spotkanie pokazało kto rządzi Unią Europejską i kto decyduje w sprawach Europy Środkowo- Wschodniej a mianowicie to Francja i Niemcy. Podstawową różnicą był brak w Mińsku przedstawicieli USA i Wielka Brytanii, jak również to że podział na strefy wpływów w przeciwieństwie do Jałty gdzie skutki były globalne tutaj należy przenieść na regionalny grunt Europy Wschodniej. Brak wyżej wymienionych państw jest zapewne spowodowany ich odmiennym podejściem do sytuacji na Ukrainie, Anglicy i Amerykanie mają ostrzejsze stanowisko od Francji i Niemiec.

Źle dobrane sojusze polityczne i źle prowadzone rozmowy dyplomatyczne w okresie międzywojennym przyniosły katastrofę dla Polski. Obecnie taki obraz w wyniku tych samych czynników mamy na Ukrainie która przeżywa tragedię ponieważ na jej terytorium odbywa się konflikt militarny. Z jednej strony Zachód-głównie w postaci właśnie Niemiec i Francji próbował przez oligarchów i liberalnych polityków (Julia Tymoszenko- człowiek Niemiec) z nim związanych przeciągnąć Ukrainę w stronę UE z drugiej strony oligarchowie i politycy (Wiktor Janukowycz- człowiek Rosji) związani z postkomunistami z Partii Regionów i KPU w stronę Rosji czy Unii Euroazjatyckiej.     

W latach 30 XX Wlk. Brytania miała większe wpływy w Europie Środkwo- Wschodniej. W czasach powojennych utraciła je na rzecz USA, obecnie ponownie traci wpływ w tej cześć kontynentu na rzecz Niemiec. Anglicy nie godzą się na coraz silniejszą rolę Niemiec w UE. Stosunek Wlk. Brytanii do UE jest jasny i klarowny, już po drugiej wojnie światowej Winston Churchill ogłosił koncepcję Stanów Zjednoczonych Europy (USE) opartą na sojuszu transatlantyckim z USA i dominacją Wlk. Brytanii oraz Francji. Zjednoczone Królestwo za swojego głównego partnera uznaję USA i tam ukierunkowuje swoją politykę zagraniczną, to nie nowość, Wlk. Brytania jest na uboczu UE- Brytyjczycy nie weszli do strefy walutowej euro, nie chcą dopłacać do bankrutów z południa, David Cameron zapowiadał wyjście Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej.   

Ukierunkowanie polityczne niektórych państw Europy Środkowo- Wschodniej: Słowacja (premier-kierunek wschodni, prezydent- zachodni), Rumunia (Zachód), Czechy (Rosja), kraje bałtyckie (Zachód), Polska (Zachód), Węgry (próbują uwolnić się od przepisów ograniczających ich suwerenność i rozwój gospodarczy, co powoduje dryf w kierunku towarzysza Putina), Grecja (po zwycięstwie komunistów na fali niezadowolenia spowodowanego kryzysem gospodarczym wywołanym przez UE Hellada spogląda w stronę Kremla, nic dziwnego skoro to Bruksela spowodowała kryzys w Grecji). 

magistrant
O mnie magistrant

Interesuję się przyrodą, polityką, historią najnowszą, geopolityką. Zwolennik systemu prezydenckiego oraz geopolitycznej koncepcji federacyjnej Józefa Piłsudskiego.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura